Nejméně 420 svých členů nechala popravit od vyhlášení chalífátu v červnu loňského roku radikální organizace Islámský stát (IS). S odvoláním na syrskou exilovou organizaci SOHR o tom informovala agentura DPA. Zahraniční média také přinesla zprávu, že IS vydal právní nařízení stanovující přesná pravidla zacházení se zotročenými ženami.

Popravení členové IS si vyslechli trest smrti většinou kvůli tomu, že údajně pracovali jako špioni. Šlo přitom z velké části o zahraniční bojovníky. Značná část islamistů byla popravena také za pokus o dezerci.

Celkem IS popravil 3707 lidí, tvrdí SOHR. Dva tisíce obětí samozvané islamistické justice pocházelo z řad civilistů, mezi nimi bylo 106 žen a 77 dětí. Kromě civilistů padlo popravám za oběť také 1024 vojáků věrných režimu syrského prezidenta Bašára Asada a 253 ozbrojenců z řad protirežimních povstalců.

Justice samozvaného chalífátu volí často značně kruté způsoby popravy, jako například shození ze střechy domu či ukamenování. Běžně IS odsouzence na smrt střílí a stíná hlavy.

Dokument obsahující pravidla jednání s otrokyněmi na území samozvaného chalífátu vyhlášeného IS získalo v Sýrii letos v květnu jako součást většího množství dokumentů speciální americké komando. Náboženský výnos, takzvaná fatva, pochází už z letošního ledna a obsahuje odpověď na stížnost neznámého muže, podle něhož někteří „bratři“ s otrokyněmi špatně zacházejí.

K pravidlům obsaženým ve fatvě patří například to, že sex s otrokyní nemůže mít zároveň otec i syn, zapovězen je také anální styk a těhotné otrokyně nemohou podstoupit interrupci. Stanovena jsou také pravidla pro společné vlastnictví jedné otrokyně vícero muži.

Po dobytí oblastí na severu Iráku obývaných nábožensko-etnickou menšinou jezídů skončily v rukou radikálů z IS tisíce žen a dívek. Jejich zotročení je i nástrojem propagandy – na veřejnosti se objevilo několik videí z otrokářských trhů, na nichž si muži vybírají nové otrokyně. Cílem propagandy je nejen vyděsit nepřítele, ale také přilákat nové bojovníky ze zahraničí, jimž jsou za udatnost v boji slibovány právě jezídské otrokyně.

Už v roce 2014 odsoudilo více než sto islámských učenců v otevřeném dopise samozvanému chalífovi abú Bakrovi Bagdádímu zotročování žen jako praxi odporující islámu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner