Islámský stát (IS) dnes zveřejnil nové video, v němž oznamuje údajnou „popravu“ pěti britských špionů a vyhrožuje premiérovi Davidu Cameronovi za jeho podíl na bombardování Sýrie. Oznámil to na svém webu list The Independent. V nahrávce, jejíž pravost nelze ověřit, označuje IS předsedu britské vlády za imbecila a otroka Bílého domu.

Pětice mužů oblečených v oranžových kombinézách se na záběrech „přiznává“ ze špionáže ve prospěch britských zpravodajských služeb. Desetiminutový klip pak ukazuje „odsouzené“, jak poklekají před svými pěti katy. Maskovaný muž s britským přízvukem prohlašuje, že britská vláda „špiony“ opustila. „Toto je poselství Davidu Cameronovi,“ říká terorista do kamery a britského premiéra označuje za imbecila a otroka Bílého domu.

„Islámský stát jednoho dne napadne vaši zemi, kde zavládne právo šaría,“ prohlašuje muž a vzkazuje předsedovi britské vlády: „Tuto válku prohrajete, jako jste prohráli v Iráku a Afghánistánu. Tentokrát ale porážku zdědí vaše děti a budou na vás vzpomínat jako na blázny, kteří si mysleli, že mohou s Islámským státem bojovat.“

The Independent upozorňuje, že pravost videa nelze nezávisle ověřit. S odvoláním na blízkovýchodní experty uvádí, že v poslední době se prudce zvýšil počet podobných propagandistických videoklipů. Došlo k tomu zejména poté, co teroristé ztratili irácké město Ramádí. Sestřih starých a nových záběrů a horečná aktivita na poli propagandy je podle odborníků snahou odvést pozornost od vážných porážek, které Islámský stát utrpěl na bojišti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner