Pohřešované pracovníky cementárny severně od Damašku unesli radikálové z Islámského státu (IS), potvrdila dnes syrská státní televize s odvoláním na ministerstvo průmyslu. Jejich počet zároveň upřesnila na tři sta. Zaměstnanci cementárny se pohřešovali od pondělních bojů severně od metropole, kdy IS zaútočil na Dumajr, který leží asi 40 kilometrů severovýchodně od Damašku. Do Palmýry, kterou osvobodila nedávno od IS armáda, se budou moci vracet obyvatelé, jež uprchli před boji.

„Ztratili jsme v pondělí kontakt s 250 dělníky cementárny Bádija a nevíme, kde jsou,“ sdělil člen vedení podniku agentuře AFP. Příbuzní se obávali, že zaměstnanci byli uneseni, což později úřady potvrdily.

Syrská armáda 27. března osvobodila Palmýru, jež byla v rukou IS od loňského května. Guvernér provincie Homs, kde Palmýra leží, uvedl, že se lidé, kteří uprchli, budou moci počínaje sobotou začít vracet. Obytná část města leží mimo historickou a je podle svědků velmi poničena. „Autobusy s prvními občany Palmýry odjedou v sobotu a lidé se mohou nechat pro návrat registrovat ode dneška,“ sdělil agentuře AFP zástupce úřadu homského guvernéra. Podle něj je v troskách 45 procent obydlené části, avšak pozitivní prý je, že se podařilo odstranit všechny miny, jež za sebou IS zanechal.

Autobusy budou lidi svážet z města Homs. Před začátkem syrské války Palmýru obývalo 50.000 až 70.000 lidí, v době, kdy město ovládal IS, tam žilo jen 15.000 občanů.

Na odklízení min se podílela také ruská armáda, úřady tento týden zahájily opravu elektrické sítě.

V mírových dobách jezdilo historické skvosty Palmýry obdivovat ročně 150.000 turistů. IS považuje zpodobňování zvířat a lidí za modloslužebnictví a na územích, která ovládl, sochy ničí. V Palmýře radikálové použili výbušniny na zničení dvou hlavních chrámů Belova a Baal-Šaminova.

V Sýrii platí od konce února příměří, jež se nevztahuje na radikální skupiny. Boje proti nim pokračují a jsou zvlášť silné v oblasti Halabu na severu země.

Syrská armáda tam bojuje proti členům radikální skupiny An-Nusra. Její členové v úterý sestřelili vojenské letadlo a An-Nusra zajala pilota, který se katapultoval.

Radikálové ve středu také ostřelovali kurdskou čtvrť města Halab a zabili tam 18 civilistů, mezi nimi děti a těhotnou ženu.

IS oznámil ve středu zahájení útoků na lokality severovýchodně od Damašku. Zaměřil se na elektrárnu a na vojenské letiště v Dumajru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner