Damašek 9. května – Skupina Islámský stát (IS) zveřejnila video, které podle radikálů zachycuje vraždu ruského rukojmího, zajatého v Sýrii. Autenticitu nahrávky podle agentury Reuters zatím nebylo možné ověřit.

Dvanáctiminutový záznam je doplněn komentářem v ruštině. Klečící muž v černém oblečení na něm vyzývá ruské agenty, aby se vzdali. Na dalším záběru je podle Reuters vidět muže, jak klečícímu uřízne hlavu. Podle komentáře jde o ruského tajného agenta Jevgenije Petrenka, který byl zajat v Sýrii.

Hlas, který video doprovází v pozadí, říká: „Tento idiot věřil slibům své vlády, která tvrdila, že v případě zajetí bude osvobozen.“ Rukojmí je podle nahrávky ruský agent, který se infiltroval do IS a jehož úkolem bylo získávat informace hlavně o vojenském veliteli IS Umarovi Šíšánímu. Jeho smrt Pentagon oznámil už loni v březnu a agentura Amak, napojená na IS, ji potvrdila o několik měsíců později.

Z nahrávky není jasné, kdy byl rukojmí zavražděn. Na video upozornila americká monitorovací služba SITE, podle níž bylo video natočeno v syrské Rakce, což je v Sýrii hlavní stan IS. Ruské ministerstvo obrany informaci ověřuje.

Agentura Reuters upozornila, že se video objevilo v den, kdy se v Rusku konají oslavy konce druhé světové války.

Rusko podporuje syrský režim a od roku 2015 bojuje v syrské válce na straně syrské armády. Podle jeho ministerstva obrany od zapojení ruské armády do bojů v Sýrii přišlo o život na 30 ruských vojáků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner