Islandský ministr financí Bjarni Benediktsson nemá v plánu rezignovat na svou funkci, přestože se jeho jméno objevilo v takzvaných Panamských dokumentech. Ty odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů a po jejich zveřejnění už podal demisi islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. „Ne,“ odpověděl dnes Benediktsson v Londýně na otázku novinářů, zda hodlá kvůli aféře odstoupit.

Gunnlaugsson sice minulý týden rezignoval, koaliční vláda jeho Pokrokové strany a Strany nezávislosti se však udržela v prakticky nezměněném složení u moci. Ministr financí Benediktsson přitom vlastnil offshoreovou firmu v daňovém ráji na Seychelách a ministryně vnitra Ólöf Nordalová v Panamě. Oba shodně říkají, že se ničeho nezákonného nedopustili.

Převádění peněz do offshoreových firem není nezákonné. Podle expertů by ale dokumenty, které unikly z panamské právní a poradenské společnosti Mossack Fonseca, mohly poskytnout důkazy o daňových únicích, praní špinavých peněz, porušování sankcí, drogových obchodech a dalších zločinech.

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které se podílelo na zveřejnění Panamských dokumentů, uvedlo, že Benediktsson potvrdil své třetinové vlastnictví společnosti na Seychelách. Firma byla prý vytvořena k investicím do čtyř bytů v rozestavěné budově v Dubaji. Činnost firmy byla postupně omezována a v roce 2012 byla odstraněna z registru firem na Seychelách.

Agentura AFP upozornila, že v Panamských dokumentech je zmíněno asi 600 Islanďanů. Tato země s 320.000 obyvatel má v dokumentech tedy vůbec nejvyšší počet lidí na obyvatele, prohlásil nezávislý islandský novinář Jóhannes Kristjánsson, který s ICIJ spolupracoval.

Offshoreové firmy Islanďanů jsou podle AFP dědictvím euforie, která vládla v islandském finančním sektoru krátce po roce 2000. Islandské banky tehdy mohutně expandovaly do zahraničí, ovšem za cenu velkého zadlužování. To nakonec vedlo v roce 2008 ke krachu tří nejvýznamnějších islandských bank.

„Jeden z mých zdrojů mi řekl, že v opojných letech před rokem 2008 člověk nic neznamenal, pokud nevlastnil nějakou offshoreovou firmu,“ napsala na svém blogu reportérka televize RÚV Sigrún Davídsdóttirová.

Účty v daňových rájích byly na Islandu tak známé, že se v islandských médiích vžil pro jisté firmy název „Tortola company“ odvozený od jména největšího z Britských Panenských ostrovů.

Lidé v ulicích islandské metropole Reykjavíku jsou novými odhaleními znechuceni. „Je to malá klika, která se ani po (finanční krizi) z roku 2008 nevzdala svých aktivit. Jen se tím potvrzuje, že peníze vydělané během let překotného rozvoje se nevypařily do vzduchu,“ řekla agentuře AFP v Reykjavíku padesátiletá Islanďanka Kolbrún Elfa Sigurdardóttirová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner