Islandský prezident Ólafur Ragnar Grímsson po 20 letech skončí ve funkci hlavy státu. Dvaasedmdesátiletý Grímsson v dnešním novoročním projevu řekl, že v červnových volbách už se nebude ucházet o znovuzvolení.

Grímsson se prezidentem stal poprvé v roce 1996 a v čele státu stojí už páté volební období. „Nyní nastal pro zemi správný čas na to, aby se pustila do volby prezidenta úplně nově,“ řekl občanům.

Islandský prezident získal svůj poslední čtyřletý mandát v roce 2012, a to přesvědčivou většinou hlasů. Mezi obyvateli třísetdvacetitisícového Islandu je totiž politik mimořádně populární díky svému postoji během finanční krize v roce 2008.

Žádný islandský politik zatím svou kandidaturu ve volbách plánovaných na 25. června oficiálně neoznámil. Všichni totiž čekali, zda se Grímsson rozhodne kandidovat znovu, nebo nikoli.

Grímsson svůj záměr znovu nekandidovat v novoročním poselství oznámil už jednou v minulosti, v roce 2012. Tehdy ho ale přiměla změnit názor petice, již podepsalo 30.000 lidí a která žádala jeho znovuzvolení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner