Pokus o sesazení islámského prezidenta se v Turecku nepovedl. Tento stát zůstal i nadále naším spojencem, došlo však k jistému zhoršení vztahů se Severoatlantickou aliancí, což je v období po 2. světové válce dosti neobvyklá situace.

V Istanbulu dnes začal první velký proces s policisty podezíranými ze spoluúčasti na nezdařeném červencovém puči. Před soudem stanulo 29 policistů, kteří jsou obviněni z neplnění rozkazů. Proces se koná za přísných bezpečnostních podmínek v areálu věznice Silivri u Istanbulu.

Podle agentur hrozí v případě usvědčení 21 obžalovaným doživotní vězení. Jsou obviněni z členství v hnutí duchovního Fetullaha Gülena, jemuž Turecko pokus o převrat připisuje. Obžalovaní se provinili tím, že neplnili rozkazy, podle nichž měli chránit palác prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Osmi dalším obžalovaným hrozí tresty od 7,5 do 15 let vězení. Gülen, který žije v USA, obvinění z přípravy převratu odmítl.

Osoby, které jsou označovány za hlavní strůjce převratu, mají být souzeny později v Ankaře, podle agentury Reuters zřejmě příští rok. Ankara už ohlásila, že bude třeba postavit zvláštní soudní síň, protože ty stávající nejsou schopny pojmout tak velký počet osob, které budou obžalovány.

Turecko kvůli puči pozatýkalo na 40.000 lidí a další desítky osob byly propuštěny z práce nebo přeřazeny na jinou pozici. Zátahy se týkají armády, policie, veřejné správy i soukromého sektoru.

V Turecku se už konalo několik menších procesů, ale ten, který začal dnes, je považován za první velké soudní řízení vedené v největším městě státu. U soudní síně hlídkuje množství policistů a novináři nedostali povolení vzít si dovnitř fotoaparáty ani žádné jiné zařízení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner