Vysoce nakažlivý virus ptačí chřipky, který se začátkem roku objevil i ve střední Evropě včetně Česka, nyní zjistili veterináři u divokých ptáků v jihozápadní části kontinentu. Zatímco Itálie dnes nahlásila vůbec první případ viru H5N8 u divoké kachny, Španělsko objevilo dvě mrtvé husy nakažené touto chorobou. Informovala o tom agentura Reuters.

Španělské ministerstvo zemědělství uvedlo, že virus se našel u hus, které byly nalezeny v autonomní oblasti Kastilie a León na severu země. Úřad proto nařídil provést podrobné kontroly drůbeže v chovech v této oblasti.

Zatímco Španělsko a Itálie dosud šíření viru H5N8 nezaznamenaly, sousední Francie již kvůli němu rozhodla o utracení milionu kachen a hus.

Choroba zasáhla i ptactvo chované ve střední Evropě. Německo vybilo desítky tisíc kusů drůbeže a před týdnem ohlásilo po deseti letech první případ i Česko, kde od té doby veterináři nechali utratit 10.000 ptáků především v jihomoravských chovech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner