Italská vláda hodlá po sérii skandálů zpřísnit tresty pro úředníky, kteří tráví pracovní dobu mimo kancelář. V krajním případě mají být propouštěni do 48 hodin, informuje agentura AFP.

Italské televize v posledních měsících pravidelně vysílají záběry z bezpečnostních kamer, které přistihují úředníky po celé zemi, jak se u docházkových čteček přihlašují do práce a pak vzápětí zase odcházejí pryč. Někteří tráví pracovní čas na nákupech, jeden dokonce v disciplinárním řízení přiznal, že si vyjel sjet řeku na kanoi.

Běžné je také, že úředník do práce jde, ale přihlašuje i ostatní kolegy pomocí jejich kartiček, aby měli čas se po ránu v klidu prospat. Největším výtečníkem v této oblasti byl 53letý úředník, který bydlel ve stejném domě, kde i byl zaměstnán. Kamery ho nasnímaly, jak jde k čtečce dokonce jen v pyžamu, aby zbytečně neztrácel čas a mohl rychle opět ulehnout do postele. Ve své lenosti to přitom dotáhl tak daleko, že někdy chodila místo něho jeho manželka v županu a natáčkách.

Premiér Matteo Renzi označil tento jev za zcela nepřípustný a svým přitvrzením postupu vůči lenošivé státní správě hodlá prý chránit většinu úředníků, která je poctivá a dochvilná.

Zlí jazykové se ale ptají, nakolik je ona většina veliká. Například v přímořském San Remu kontroloři zjistili, že svoje pracoviště pravidelně opouští na různě dlouhou dobu 72 procent zaměstnanců tamější radnice.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner