Vůdce italského protestního Hnutí pěti hvězd (M5S) Luigi di Maio dnes vyzval šéfa protiimigrantské Ligy Mattea Salviniho, aby se připojil k jeho žádosti o uspořádání předčasných parlamentních voleb. Důvodem podle něho je, že selhaly všechny dosavadní pokusy o sestavení vládní koalice, o což se snažily strany, které se do parlamentu dostaly po březnových volbách. Podle Maia by se nové volby měly v Itálii uskutečnit v červnu.

„V tomto okamžiku není žádné jiné řešení, musíme se co nejdříve vrátit zpět k volbám,“ citovala agentura ANSA di Maia. „Řeknu Salvinimu: pojďme spolu a požádáme, abychom šli k volbám,“ dodal.

Salvini již několikrát dal najevo, že by si přál nové volby v červnu. Žádost by měli předat podle něj oba předáci prezidentovi Sergiu Mattarellovi.

Di Maio se dnes vyjádřil zřejmě v reakci na chování bývalého vůdce Demokratické strany (PD) Mattea Renziho, který pravděpodobně odmítl možnost vládní koalice PD s M5S. Jednání měla přitom začít počátkem května.

Volby na začátku března skončily ve slepé uličce. Žádná ze tří hlavních sil – vítězná koalice pravého středu, nejsilnější strana M5S a PD – nezískala parlamentní většinu a veškerá dosavadní jednání o vládní koalici zkrachovala.

Hnutí M5S usilovalo o koalici s Ligou, která šla do voleb v koalici se stranou Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, ale právě bez Berlusconiho strany. Zároveň se ale přelo s Ligou o premiérský post.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner