Italský prezident Sergio Mattarella pověří ekonoma Carla Cottarelliho sestavením úřednické vlády. Shodují se na tom italská média. Prezident v neděli odmítl schválit vládu koalice populistických stran Liga a Hnutí pěti hvězd (M5S), protože ministrem financí se měl stát euroskeptik Paolo Savona. Případná Cottarelliho vláda ale podle komentátorů patrně nezíská důvěru parlamentu a zemi jen dovede k předčasným volbám. V poválečné historii Itálie by se předčasné volby konaly poprvé.

Předseda protestního Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio na prezidentovo veto reagoval prohlášením, že Mattarella by měl být sesazen. Takový návrh dnes ale zavrhl Matteo Salvini, předseda euroskeptické a protiimigrační Ligy. Místo toho chce změnit volební zákon, řekl stanici Radio Capital. Liga a M5S mají parlamentní většinu.

Salvini v rozhlase také řekl, že pokud strana Vzhůru, Itálie (FI) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho dá úřednické vládě důvěru, společná středopravá koalice tím končí. V takovém případě Salvini zvažuje předvolební koalici s M5S.

„Navrhneme parlamentu, aby Mattarellu obvinil z velezrady, protože jednal pod zahraničním tlakem,“ uvedla v televizi La7 Giorgia Meloniová, která vede stranu Bratři Itálie ze středopravé koalice.

Salvini také hrozil masovými protesty, pokud se nebudou konat předčasné volby. „Bez souhlasu Berlína, Paříže a Bruselu nemůže v Itálii vzniknout vláda. To je šílenost. Vyzývám Italy, aby stáli při nás, protože my chceme do této země přinést demokracii,“ řekl šéf Ligy, která je označována za krajně pravicovou. „Nebudou to volby, ale referendum, kde se bude rozhodovat mezi Itálií a okolím, které z nás chce servilní, zotročený národ na kolenou,“ napsal dnes předseda Ligy na facebooku.

Cottarelli by sice jako ministerský předseda zklidnil finanční trhy, ale jeho kabinet zřejmě bude jen krátkodobým řešením, poznamenala agentura Reuters. Většina poslanců totiž dala najevo, že úřednickou vládu nepodpoří. Pokud Cottarelli důvěru nezíská, jeho vláda se bude zabývat jen stávající agendou a zemi dovede k předčasným volbám, které se mohou konat v září nebo v říjnu.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že Liga, která získala v březnových volbách 17 procent hlasů, by posílila, zatímco M5S si udržuje přízeň více než 30 procent voličů.

„V nových volbách budou radikálové patrně ještě víc než dosud brojit proti proevropské orientaci Itálie a údajné ‚hegemonii Německa‘, k níž dochází prostřednictvím pravidel spojených s jednotnou měnou. Zejména Liga by mohla kampaň založit na otevřeném nesouhlasu s eurem,“ řekl agentuře Reuters ekonom Holger Schmieding ze společnosti Berenberg. „Ve volbách 4. března hrála větší roli imigrace než evropská problematika. Liga by mohla nové volby pojmout jako referendum o roli Itálie v Evropě,“ dodal.

Cottarelli je bývalým činitelem Mezinárodního měnového fondu (MMF). Prezident Mattarella jej má přijmout dnes v 11:30 SELČ. Od šéfa nové vlády očekává mimo jiné i sestavení rozpočtu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner