Italský prezident Sergio Mattarella dnes podepsal dekret o rozpuštění parlamentu, a otevřel tak cestu k všeobecným volbám. Informoval o tom prezidentský úřad. Vláda poté podle agentury Reuters rozhodla, že parlamentní volby se uskuteční v březnu, a to již podle nedávno schváleného nového volebního zákona.

Dnešní krok prezidenta byl poslední podmínkou pro to, aby vláda mohla stanovit datum příštích voleb. Kabinet premiéra Paola Gentiloniho o termínu rozhodl na svém večerním zasedání a podle očekávání stanovil datum 4. března.

Nové volby se uskuteční už podle nového volebního zákona, který v říjnu schválil italský parlament. Zákon kombinuje prvky poměrného a většinového zastoupení. Nový volební systém je ze dvou třetin poměrný a z jedné třetiny většinový. Rovněž sladí odlišné normy, jež dosud platily pro Poslaneckou sněmovnu a Senát. Zákon dále podporuje vznik volebních koalic.

Gentiloni dnes zhodnotil roční působení svého středolevého kabinetu a slíbil, že zůstane v úřadu v zájmu zajištění kontinuity, dokud nebude ustavena nová vláda. Na tradiční tiskové konferenci pořádané ke konci roku premiér vyzval politické strany, aby v nadcházejících volbách nešířily strach a nečinily nerealistické sliby. Řekl také, že Itálie by měla být připravena čelit nestabilitě, ale neměla by se jí obávat. Poznamenal, že nestabilita je dnes běžná v mnoha evropských zemích.

Předvolební průzkumy podle agentury Reuters naznačují, že by volby mohly skončit patem. V čele průzkumů je se zhruba 28 procenty protisystémové Hnutí pěti hvězd, následované vládní Demokratickou stranou, jejímž členem je i premiér Gentiloni. Stranu nyní podporuje přibližně 23 procent Italů.

Většinu křesel v parlamentu by však nyní obsadila konzervativní aliance sestávající ze strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, pravicové Ligy Severu a strany Bratři Itálie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner