Řím 1. ledna (ČTK) – Italský prezident Sergio Mattarella vyzval politické strany, aby před volbami v březnu přicházely s realistickými návrhy na řešení problémů země, zejména nezaměstnanosti. Reagoval tak na stále populističtější přístup všech velkých formací, které bojují o většinu v parlamentu.

„Povinnost formulovat adekvátní návrhy – realistické a konkrétní – je nutností vzhledem k rozměru problémů, s nimiž se naše země potýká,“ upozornil Mattarella podle agentury Reuters.

„Znovu musím zdůraznit, že pracovní místa zůstávají primárním a nejvážnějším společenským problémem, zejména pro mladé,“ dodal prezident, jehož funkce je sice z velké části symbolická, přesto ale dává pravomoc vybírat předsedu vlády a rozpustit parlament.

Italská ekonomika, třetí největší v eurozóně, v loňském roce zřejmě rostla nejrychleji od roku 2010. Přesto náleží k nejslabším v Evropě. Míra nezaměstnanosti zůstává nad 11 procenty.

I když má Itálie po Řecku největší veřejný dluh v eurozóně, všechny hlavní politické síly se zavázaly ke zvýšení rozpočtového deficitu v případě, že vyhrají volby.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění by volby měla vyhrát populistická strana Hnutí pěti hvězd se zhruba 27 procenty hlasů. Ovládnout parlament se chystá ale formace Vzhůru, Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho, která v koalici se separatistickou Ligou severu by měla obdržet přes 30 procent hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner