Řím 12. května (ČTK) – Italský odvolací soud by dnes měl vynést rozsudek v případu bývalého námořního kapitána Franceska Schettina, jehož výletní loď Costa Concordia v roce 2012 ztroskotala. Neštěstí si vyžádalo 32 lidských životů. Schettino, jemuž hrozilo až 26 let vězení, byl v únoru 2015 odsouzen na 16 let a jeden měsíc; dostal i pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce. Stále nepravomocný rozsudek potvrdil již jednou italský odvolací soud v květnu 2016.

Schettinovi je kladeno za vinu, že plavidlo odchýlil od kurzu a přiblížil ke břehu manévrem zvaným inchino, jímž někdy výletní lodě rozsvícenými světly a sirénami zdraví obyvatele ostrova.

Schettino byl po nehodě zatčen a půl roku strávil v domácím vězení, dostal i výpověď kvůli zanedbání služebních povinností. Soud s kapitánem pak začal v červenci 2013. Během procesu vyšlo najevo, že v osudnou chvíli s ním na můstku byla moldavská tanečnice Domnica Cemortanová, s níž měl poměr. Žena ale tvrdila, že její přítomnost kapitána nijak nerozptylovala.

Námořní autority nemohou Schettinovi také zapomenout, že potápějící se loď opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde.

Už v červenci 2013 bylo odsouzeno pět zaměstnanců lodní společnosti Costa Crociere k trestům od 18 do 34 měsíců – kormidelník lodi, krizový manažer společnosti a tři důstojníci posádky. Všichni byli odsouzeni za mnohonásobné zabití z nedbalosti, palubní důstojníci a kormidelník navíc za způsobení havárie plavidla z nedbalosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner