Italští muslimové chtějí pozvat papeže Františka do římské mešity, uvedla dnes agentura ANSA. Chtějí tak učinit v rámci katolického mimořádného roku milosrdenství, kterým chce církev mimo jiné dát najevo otevřenost vůči jiným náboženstvím.

Delegace představitelů mešity pozvání předá ve středu během generální audience, během které je papež přijme. Datum Františkovy návštěvy není zatím známo.

Papež v neděli navštívil hlavní římskou synagogu, kde prohlásil, že násilí je v rozporu se třemi monoteistickými náboženstvími, tedy judaismem, křesťanstvím a islámem. Po Janu Pavlu II. a Benediktu XVI. se tak stal třetí hlavou římskokatolické církve, která do římské synagogy zavítala.

Svatý rok je také pro věřící příležitostí očistit se od hříchů a vůbec poprvé mají kněží právo prominout přerušení těhotenství, které katolická víra jinak trestá exkomunikací.

Tradice svatého roku byla založena koncem 13. století. Zatímco řádné svaté roky se vyhlašují pravidelně vždy po 25 letech, mimořádné vyhlašuje papež. Příští řádný rok připadne na rok 2025, minulý mimořádný vyhlásil papež Jan Pavel II. roku 1983 jako připomínku výročí Kristova úmrtí před 1950 lety.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner