Řím 12. června (ČTK) – Populistické a antisystémové Hnutí pěti hvězd podle odhadů utrpělo velké ztráty v prvním kole místních voleb, které se v neděli uskutečnily v Itálii. Kandidáti hnutí se patrně nedostali do druhého kola v sedmi velkých městech. To by podle agentury Reuters mohlo zmařit naděje tohoto uskupení na vítězství v parlamentních volbách, které se musí konat nejpozději v květnu příštího roku.

Podle Reuters hnutí komika a herce Beppeho Grilla ztrácí energii podobně jako jiné antisystémové strany v zemích Evropské unie.

Podle odhadů, které zveřejnila veřejnoprávní televize RAI, skončili kandidáti až na třetím nebo čtvrtém místě v Parmě, Veroně, Palermu, Aquile, Catanzaru, Tarantu a Janovu, který je domovským městem zakladatele hnutí. V druhém kole místních voleb 25. června se zjevně v těchto městech utkají koalice středolevých a středopravých stran.

Na celonárodní úrovni má Hnutí pěti hvězd zhruba stejnou podporu jako středolevá Demokratická strana premiéra Paola Gentiloniho.

Nedělních voleb se mohlo zúčastnit devět milionů občanů více než tisícovky měst a obcí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner