Evropští záchranáři zachytili dnes kolem 650 uprchlíků a migrantů, kteří se dostali na svých člunech nesnází nedaleko libyjského pobřeží. Našli mezi nimi také pět mrtvých. Na záchranné operaci se podílely tři lodě – jedna patří italskému námořnictvu, druhá soukromé humanitární organizaci MOAS a v třetím případě šlo o irské válečné plavidlo James Joyce. Běžence vyzvedly posádky z šesti člunů.

Přesné příčiny úmrtí obětí nejsou podle italské pobřežní stráže známy. Nepochybně k tomu ale přispěly nesmírně náročné podmínky pobytu více než stovky lidí na malém člunu určeném pouze pro několik desítek osob.

Před necelým týdnem italské úřady oznámily, že do země přišlo od začátku roku 121.000 migrantů, což je o 5000 více než ve stejném období loňského roku. Většina z běženců pochází z Nigérie, Eritreje a Súdánu. Asi 70 procent z nich tvořili muži.

Itálie se letos stala hlavní branou migrantů do Evropy, která zažívá nejhorší migrační krizi od druhé světové války. Většina běženců se plaví ze severu Afriky na přeplněných vratkých člunech. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na 42 migrantů připadá jeden, který přijde o život.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner