Jeruzalém 21. března (ČTK) – Izrael připravuje plán na vystěhování až čtvrt milionu lidí žijících na hranicích s pásmem Gázy a Libanonem v případě konfliktu s islámskými radikály. Podle agentury AP chce tak ochránit civilisty před následky konfliktu. Šlo by o největší evakuaci v historii země.

Armáda chce chránit obyvatelstvo před útoky radikálů z hnutí Hamas, Hizballáh nebo jiných islamistických skupin. V případě konfliktu se mají vystěhovat lidé z oblastí, kde hrozí největší nebezpečí nebo z míst s obtížným přístupem pro armádu. Evakuované chce Izrael ubytovávat v hotelech, školách nebo kibucech. Přesný počet lidí bude záležet na situaci.

Izrael se v posledních letech dostal do ozbrojených konfliktů s radikálními islamisty několikrát. V roce 2006 vyslalo hnutí Hizballáh na izraelské území asi čtyři tisíce raket, Izrael pak bombardoval vojenské cíle na jihu Libanonu. Během měsíčního konfliktu zemřelo přibližně 1300 Libanonců, 121 izraelských vojáků a 44 civilistů.

Při konfliktu s hnutím Hamas v roce 2014 pak padlo asi 2100 Palestinců, 66 izraelských vojáků a šest civilistů. Na případný nový konflikt se připravují všechny strany. Už dříve varovaly, že by byl mnohem horší než ten minulý.

Hizballáh považuje Izrael za jednu z největší hrozeb. Podle izraelské armády disponuje asi 150.000 raket, kterými by mohl zničit celé území Izraele. Z války v Sýrii, kde bojují na straně prezident Bašára Asada, navíc bojovníci Hizballáhu získali cenné vojenské zkušenosti.

Tajné služby varovaly před případnou eskalací napětí, i když o nový konflikt v letošním roce prý nemá zájem Hamas ani Hizballáh. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh v únoru řekl, že v případě války zaútočí radikálové na izraelská jaderná zařízení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner