Izraelský parlament v pondělí schválil zákon, na jehož základě bude moci zamezit ve vstupu do země cizincům, kteří veřejně podporují mezinárodní bojkot židovského státu. Informoval o tom server listu Haarec.

„V posledních letech narostl počet výzev k bojkotu Izraele. Zdá se, že je to nová fronta ve válce proti Izraeli, na kterou se až dosud země nepřipravila dostatečně,“ uvedl Kneset na svém webu.

Na základě schváleného zákona nevystaví Izrael víza jednotlivcům a zástupcům skupin, kteří volají po bojkotu země. Zákon se nebude vztahovat na osoby s izraelským občanstvím a lidi s povolením k trvalému pobytu v zemi. Norma ale hovoří i o dalších možných výjimkách, které bude moci učinit ministerstvo vnitra.

Podle agentury Reuters zatím není jasné, kdy vstoupí zákon v platnost. V Knesetu prošla norma poměrem hlasů 46 ku 28. Podle opozice ale zákon ve skutečnosti lidem, které chce postihovat, nahrává a porušuje svobodu slova.

Izrael dlouhodobě protestuje proti akcím skupin, jakou je především mezinárodní kampaň Boycott, Divestment and Sanctions (BDS), která chce vyvolat ekonomický a politický tlak na Izrael, a přimět ho tak k ukončení okupace Západního břehu Jordánu. Řada Izraelců obviňuje BDS z antisemitismu, neboť podle nich přehlíží palestinský podíl na vzájemném konfliktu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner