New York 24. července (ČTK) – Izrael chce snížit napětí v Jeruzalémě po vystupňovaném násilí v posledních dnech, ale nemá v úmyslu ustoupit od nových bezpečnostních opatření na Chrámové hoře. Podle agentury AFP to dnes v New Yorku řekl izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon před zasedáním Rady bezpečnosti, které se bude zabývat sporem o detektory kovu na Chrámové hoře.

Rada se k tomuto naléhavému bodu sejde na základě sobotního podnětu Švédska, Francie a Egypta. S touto iniciativou přišly poté, co si násilnosti kvůli tomuto konfliktu v pátek vyžádaly šest mrtvých.

„Každý bude moci na Chrámovou horu přijít a modlit se, ale uděláme vše nezbytné pro zajištění své bezpečnosti,“ citovala AFP vyjádření velvyslance Danona.

Izrael po útoku na policisty, který se odehrál předminulý týden v pátek, postavil u vstupu na posvátný okrsek na Chrámové hoře detektory kovů. Odtamtud si totiž podle úřadů útočníci přinesli zbraně. Při incidentu byli všichni tři útočníci zabiti. Zranění utrpěli také tři izraelští policisté, z nichž dva později v nemocnici zemřeli.

Na dotaz ohledně možnosti, že úřady detektory z Chrámové hory odstraní, Danon odpověděl, že Izrael chce situaci uklidnit otevřením přístupu na svatá místa, „ale bezpečnostní opatření zachováme“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner