Izrael odstranil zábrany a další části bezpečnostních opatření od vstupů na posvátný okrsek na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Informovala o tom dnes agentura AP. Už v úterý dělníci z místa odvezli detektory kovů. Umístění bezpečnostních prvků do Starého Města v Jeruzalémě v polovině července kvůli útoku Arabů na izraelské policisty vyvolalo napětí i násilné střety mezi Izraelci a Palestinci.

Podle listu The Times of Jerusalem po detektorech kovů zmizely od vstupů na Chrámovou horu dnes také kovové zábrany a konstrukce, která držela nad hlavami příchozích bezpečnostní kamery. Podle agentury AP tak izraelská vláda vyslyšela požadavek muslimů, kteří odmítali na Chrámovou horu kvůli zbývajícím bezpečnostním prvkům dál vstupovat a modlili se před vstupy.

Palestinská televize v noci na dnešek vysílala záběry tisíců Palestinců, kteří slavili odstranění zábran a dalších prvků od vstupů na posvátné místo v jeruzalémském Starém Městě. Lidé tancovali, oslavovali Alláha a odpalovali dělobuchy.

Bezpečnostní prvky umístil Izrael u vstupů na Chrámovou horu poté, co zde tři arabští ozbrojenci zabili v polovině července dva izraelské policisty. Izraelské bezpečnostní složky útočníky zabily. Bezpečnostní prvky měly podle Izraele zamezit vnášení zbraní na posvátné místo.

Aby uklidnil vyhrocenou situaci, která si vyžádala smrt tří Palestinců a zranění stovek dalších, rozhodl izraelský bezpečnostní kabinet v noci z pondělí na úterý o odstranění detektorů kovů. Muslimové ale trvali na odstranění všech bezpečnostních prvků. Izrael jejich umístěním podle nich porušil právo správy posvátného okrsku, který spadá pod muslimskou nadaci.

Izraelská vláda už dříve oznámila, že hodlá dočasně posílit přítomnost bezpečnostních složek u vstupů na Chrámovou horu a následně nahradit odstraněné detektory kovů „důmyslnou technologií“. Podle izraelských médií by mohlo jít o kamery s vysokým rozlišením, které dokážou odhalit skryté předměty.

Muslimští vůdci podle agentury AP dnes uvedli, že se během dne rozhodnou, zda dovolí věřícím, aby se opět na Chrámovou horu vrátili, a ukončí tak krizi, která v poslední době kolem posvátného místa panovala.

Obě strany sporu – Izraelce i Palestince – dnes vyzval generální tajemník OSN António Guterres k tomu, aby se vzdaly „provokativních akcí a rétoriky“ a ukázaly „zdrženlivost“.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu pohrozil, že ze země vypudí katarskou televizi Al-Džazíra kvůli způsobu, jakým informovala o krizi kolem Chrámové hory. Stanice podle něj „podněcuje k násilí“.

Chrámová hora je jedním ze tří posvátných míst islámu, ale je významná i pro židy, protože v minulosti tam podle jejich tradice stával židovský chrám. Podle nynějšího uspořádání tam mohou jednou z bran židé vstupovat, ale mají zakázáno se na hoře modlit. Radikální kruhy se snaží prosadit změnu tohoto opatření a umožnit židům modlitbu místě někdejšího chrámu. Izraelská vláda to ale odmítá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner