Izrael dnes vyzval Evropskou unii, aby přestala financovat zhruba desítku evropských a palestinských nevládních organizací, které podle izraelského ministerstva pro strategické záležitosti prosazují bojkot Izraele. Podle zprávy tohoto ministerstva tak EU porušuje vlastní politiku, která neschvaluje bojkot Izraele. Informovala o tom agentura AP.

„Izrael důrazně vyzývá EU, aby v praxi plnila svou politiku, jež odmítá bojkot Izraele, a okamžitě zastavila financování organizací, které tento bojkot propagují,“ uvádí se ve zprávě, kterou dostala šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Ke zprávě je přiložen dopis, v němž Izrael požaduje odpověď.

Hnutí vyzývající k bojkotu Izraele je známé pod zkratkou BDS (boycotts, divestment and sanctions) a jeho cílem je přimět Izrael změnit politiku k Palestincům kulturním, ekonomickým a vědeckým bojkotem. Izrael ale tvrdí, že boj tohoto hnutí překračuje agendu okupace palestinského území a podněcuje ke zničení Izraele.

Podle Izraele EU poskytla v roce 2016 zmíněným nevládním organizacím pět milionů eur (129 milionů Kč). Některé z těchto skupin mají podle izraelských zdrojů vazby na palestinské radikální skupiny.

Na seznamu je například skupina Norwegian People’s Aid, která dostala v daném období 1,7 milionu eur. Americké ministerstvo spravedlnosti v dubnu oznámilo, že se s touto skupinou dohodlo v případu, kdy byla skupina obviněna z poskytnutí výcviku a odborné pomoci palestinskému radikálnímu Hamás. Norská skupina v rámci dohody údajně „přiznala a doznala odpovědnost za své jednání“ a souhlasila s vyplacením více než dvou milionů dolarů (44 milionů Kč), aby se vyhnula dalšímu a nákladnějšímu soudnímu stíhání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner