Izrael zahájil kampaň, jejímž cílem je přilákat ruské turisty. Navzdory vlastním problémům s protesty a násilnostmi se Izraelci snaží zemi představit jako dovolenkovou destinaci, která je alternativou pro cesty do Turecka či Egypta, napsala agentura AP.

Kampaň zčásti reaguje na nedávný pád ruského letadla na egyptském Sinajském poloostrově, který podle všeho zapříčinila bomba umístěná v zavazadlovém prostoru. Moskva následně pozastavila veškeré lety do Egypta. V uplynulém týdnu se pak zhoršily i vztahy mezi Moskvou a Ankarou, když turecká armáda sestřelila na turecko-syrské hranici ruský bombardér zapojený do náletů na syrském území. Rusko kvůli tomu zavedlo proti Turecku sankce, které se týkají zejména turistiky, obchodu a dopravy.

Egypt i Turecko přitom až dosud přilákaly každý rok miliony ruských turistů. Tyto zákazníky se proto nyní snaží upoutat izraelské cestovní kanceláře. Jak uvedl izraelský ministr cestovního ruchu Jariv Levin, židovský stát Rusům nabízí dva druhy dovolených: pobyt u rudomořského letoviska Ejlat, které sousedí se Sinajským poloostrovem, nebo balíčky, které zahrnují návštěvu Jeruzaléma, Tel Avivu a Mrtvého moře. „Doufáme, že už v příštích týdnech zaznamenáme příliv turistů,“ uvedl ministr.

Jak Levin dodal, turisty chtějí přilákat prostřednictvím reklamní kampaně, navazují vztahy s ruskými cestovními kancelářemi a rovněž se snaží přivézt do Izraele ruské celebrity, které pak zemi budou propagovat. V kampani chce Izrael vyzdvihnout příjemné počasí a poukázat na množství náboženských i historických památek, ale rovněž i pláží i možností nočního života. Izraelci plánují zmínit i fakt, že v zemi již žije množství rusky mluvících přistěhovalců z bývalého Sovětského svazu. „Ruští turisté se opravdu mohou v Izraeli cítit jako doma a mohou se tady bez problémů domluvit v ruštině,“ uvedl izraelský ministr.

Izrael má ale i své vlastní problémy, za poslední dva měsíce v zemi došlo k množství střetů mezi Palestinci a Izraelci a několik izraelských občanů bylo palestinskými útočníky pobodáno. Podle Levina je ale židovský stát i navzdory těmto násilnostem „pro turisty jedním z nejbezpečnějších míst na světě“. Poukázal přitom zejména na nízkou kriminalitu.

Nová izraelská kampaň nejspíš nepotěší Egypt, který je závislý na cestovním ruchu. „Zneužívají té situace,“ citovala agentura AP Chálida Fúdu, guvernéra jednoho ze sinajských regionů. Ministr Levin to ale odmítá s tím, že izraelská kampaň pravděpodobně přiláká jen malé procento ze tří milionů Rusů, kteří každoročně navštíví Sinaj. Jak navíc ministr dodal, kampaň by mohla pomoci oživit cestovní ruch v celém regionu.

Podle úřadů dorazí každoročně do Izraele asi 450.000 ruských turistů. Izraelci doufají, že nová kampaň by toto číslo mohla zvednout asi o deset procent.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner