Na Pražském hradě se dnes pod záštitou prezidenta Miloše Zemana koná oslava 70. výročí vzniku Izraele. Prezident Zeman na recepci vystoupí s projevem, řekl ČTK mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Před začátkem akce se před Hradem sešli zástupci propalestinských iniciativ, kteří nesouhlasí s tím, aby se oslava izraelského výročí konala na Pražském hradě. Pořadatelé protestu chtěli upozornit na nekritický přístup Česka k Izraeli, uvedli to v tiskové zprávě.

Sedmdesát let od založení Izraele označil Hrad za „mimořádně významné výročí“. Pozvánku na slavnost ve Španělském sále podle mluvčí izraelské ambasády dostala více než tisícovka hostů.

S tímto pojetím oslav nesouhlasí členové propalestinských spolků a svolali proto před Hrad vlastní akci. „Iniciátoři happeningu se tímto ohrazují proti zcela nekritickému přístupu České republiky vůči Izraeli, který dennodenně porušuje mezinárodní právo a lidská práva původního palestinského obyvatelstva,“ uvedli pořadatelé.

Vztahy mezi Izraelem a Palestinou jsou zatíženy letitým konfliktem, který se zatím nepodařilo vyřešit diplomatickou cestou. V jeho jádru je mimo jiné spor o statut Jeruzaléma, který obě strany nárokují jako hlavní město.

Prezident Zeman opakovaně mluvil o tom, že by chtěl, aby se do Jeruzaléma přestěhovalo české velvyslanectví. Ambasády podle diplomatických zvyklostí sídlí v hlavních městech. Pozice české vlády, která je odpovědná za zahraniční politiku, se od Zemanova stanoviska liší. Ministerstvo zahraničí v poslední době několikrát uvedlo, že český postoj k Jeruzalému je otázkou jednání s partnery. Případné změny podle diplomacie nebudou v rozporu se společnými pozicemi EU nebo rezolucemi OSN.

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš minulý týden ČTK řekl, že v řádu měsíců bude v Jeruzalémě otevřen honorární konzulát a uvažuje se také o otevření Českého centra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner