Izrael předá představitelům palestinské samosprávy těla 23 Palestinců, kteří byli zabiti při odrážení útoků na Izraelce. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde ze strany Izraele o vstřícné gesto, které má zmírnit napětí ve vztazích s Palestinou. Při násilnostech mezi Palestinci a Izraelci zemřelo od loňského podzimu na 150 lidí.

„Armáda dnes v souladu s pokyny vlády plánuje vrácení těl 23 palestinských útočníků, kteří v minulých měsících napadli izraelské civilisty a členy bezpečnostních složek,“ uvedl armádní mluvčí.

Útoky, při nichž Palestinci míří na Izraelce a napadají je zejména noži či auty, začaly ve větší míře loni v září, a to kvůli sporům o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře. Jsou tam dvě významné mešity a stával tam židovský chrám. V poslední době tam přicházelo stále více Židů, kteří mají podle dlouhodobého ujednání právo místo jenom navštěvovat, ale ne se tam modlit.

Palestinci z rostoucího počtu příchozích na Chrámovou horu, mezi nimiž byli také někteří členové izraelské vlády, usoudili, že Izrael chce dosavadní režim změnit a povolit v této lokalitě také židovské modlitby, což by považovali za znesvěcení. Izraelská vláda tvrdí, že palestinské vedení k násilnostem přispívá tím, že je jednoznačně neodsuzuje.

Podle prosincové bilance agentury Reuters při útocích přišlo od 1. října o život 20 Izraelců a jeden americký občan. Mezi nejméně 130 palestinskými oběťmi je 81 lidí přistižených při útocích. Ostatní zahynuli při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner