Jeruzalém 2. ledna (ČTK) – Po dlouhé noční debatě přijali izraelští poslanci nové znění zákona o Jeruzalému. Změna zpřísňuje podmínky pro případné územní ústupky Palestincům. Poslanci odhlasovali znění, podle kterého bude potřeba pro přenechání jakékoli části města Palestincům získat nejméně 80 ze 120 poslaneckých hlasů. V původním znění stačila prostá většina.

Izrael přijal zákon o Jeruzalému v roce 1980 a pozměnil ho v roce 2000. Připojil jím východní část města k západní a město sjednotil jako svou metropoli. Podle Palestinců a mnoha zemí ale zůstává východní část, obývaná hlavně Araby, okupovaným územím a Palestinci si ji nárokují jako hlavní město svého budoucího státu.

V Izraeli bylo zpřísňující znění zákona o případném „přenechání“ části města navrženo loni v létě a o zákonu se dlouho debatovalo. Přijato bylo necelý měsíc po vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozporu s praxí předchozích administrativ v prosinci uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Palestinci tvrdí, že se tím USA připravily o roli prostředníka v izraelsko-palestinských mírových jednáních. Rozhovory jsou ale přerušeny od roku 2014. Zpřísněná podmínka pro rozhodování o Jeruzalému může být podle agentury Reuters další překážkou úspěchu případně obnovených rozhovorů.

Navrhovatelem novely zákona byla pravicová náboženská strana Židovský domov, která podle vůdce opozice Jicchaka Herzoga vede Izrael ke „strašné katastrofě“.

Někteří izraelští komentátoři se domnívají, že novela zákona o Jeruzalému pomáhá premiérovi Benjaminu Netanjahuovi posílit podporu voličů před očekávanými předčasnými volbami. Netanjahu patří mezi osoby vyšetřované kvůli korupci a čeká se, zda proti němu bude zahájeno trestní řízení. Řádné parlamentní volby by se měly konat až v roce 2019, ale napětí vyvolávané vyšetřováním korupčních případů zřejmě volby uspíší, napsala agentura Reuters.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner