Před budovou izraelského parlamentu je od dnešního rána vystavena rakev s tělem zemřelého bývalého prezidenta Šimona Perese. Věnce přišli k rakvi pokryté státní vlajkou položit nejvyšší představitelé státu, veřejnost se může se státníkem přijít rozloučit do 20:00 hodin SELČ. V pátek dopoledne se bude konat pohřeb, na který míří státníci z celého světa. Peres zemřel ve středu ve věku 93 let.

V Izraeli jsou spuštěny vlajky na půl žerdi. Americký prezident Barack Obama nařídil spustit vlajky na půl žerdi na Peresovu památku na Bílém domě, veřejných budovách, na amerických velvyslanectvích, vojenských základnách a lodích námořnictva.

Americkou delegaci na pátečním pohřbu povede Obama. Do Izraele už dnes jako první dorazil bývalý prezident Bill Clinton, čeká se také ministr zahraničí John Kerry. Za ČR se zúčastní šéf diplomacie Lubomír Zaorálek a předseda Senátu Milan Štěch. Clinton, který zprostředkoval podpis první izraelsko-palestinské dohody z Osla, se přišel k rakvi rozloučit hned po příletu. Peres byl v době podpisu dohody v roce 1993 ministrem zahraničí vlády premiéra Jicchaka Rabina. Za Palestince dohodu tehdy podepsal Jásir Arafat.

V Jeruzalémě bylo dnes pro občany vyčleněno několik parkovišť, odkud budou lidi k budově Knesetu svážet autobusy. Úřady žádají, aby lidé přišli bez batohů a bez zbraní.

K rakvi položili v tichosti a bez proslovů věnce premiér Benjamin Netanjahu, prezident Reuven Rivlin, předseda parlamentu Juli Edelstein i šéf opozice Jicchak Herzog. Občané přicházející se rozloučit vedla eskorta ve vzdálenosti asi pět metrů od rakve.

Parlamentní výbory kvůli úmrtí státníka zrušily až do konce týdne pracovní program, prezident Rivlin ukončil předčasně návštěvu Ukrajiny a vrátil se už ve středu do Izraele.

Přípravou pohřbu byla pověřena ministryně kultury Miri Regevová. Podle izraelských sdělovacích prostředků půjde o jednu z nejsložitějších bezpečnostních akcí v Izraeli, do níž budou zapojeny policie, armáda a bezpečnostní služba Šin Bet.

Očekává se příjezd 80 státníků z celého světa a úřady kvůli tomu na celý dnešní den uzavřely dálnici mezi Tel Avivem, kde je letiště, a Jeruzalémem.

Podle izraelských sdělovacích prostředků bude v pátek rakev v 7:30 SELČ převezena na Herzlův vrch, státní obřad začne o hodinu později. V 10:00 bude zahájen průvod do sekce, kde jsou pohřbeni politici. Pohřební ceremonie pak začne v 11:00 SELČ.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner