Izraelská armáda dnes očekává masové protesty v Pásmu Gazy i na okupovaném Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy by se podle ní mohlo na třech místech u hranic s Izraelem shromáždit až 100.000 lidí, z nichž mnozí se zřejmě budou snažit dostat na izraelské území. Izraelští vojáci mají opět pokyn zabránit přechodům za každou cenu, tedy i s použitím ostrých nábojů. Informoval o tom izraelský deník Haarec.

„Nepřibližujte se k plotu a neúčastněte se této show (radikálního hnutí) Hamas, která vás ohrožuje,“ píše se na letácích, které v neděli shazovala letadla izraelské armády v Pásmu Gazy. Tam se u hranic s Izraelem už šest týdnů konají protesty, které organizuje zejména hnutí Hamás, jež v Pásmu Gazy vládne od roku 2007.

Protesty, které si za šest týdnů vyžádaly na 47 obětí a tisíce zraněných, se konají u příležitosti 70. výročí státu Izrael. Po vzniku Izraale 14. května 1948 z jeho území uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců. Na dnešek Hamás vyhlásil pochod návratu přes hranici na území Izraele, už ráno má hnutí začít svážet lidi autobusy k protestům k hraničnímu plotu.

Izraelský deník Haarec s odvoláním na vysokého armádního důstojníka v neděli informoval, že armáda očekává masové protesty. Nasadila proto mnohem více vojáků, včetně zvláštních jednotek, tanků a odstřelovačů. Na hranicích s Pásmem Gazy instalovala armáda i další ploty s ostnatým drátem. Více bezpečnostních sil dnes Izrael rozmístil i na okupovaný Západní břeh Jordánu.

Dnešní protesty Palestinců budou podle izraelského důstojníka citovaného deníkem Haarec o to intenzivnější, že Spojené státy odpoledne slavnostně přemísťují své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. Palestinci vyhlásili kvůli tomu „den hněvu“. Považují totiž východní část Jeruzaléma za budoucí hlavní město svého státu.

Protesty se dnes dají očekávat i v řadě arabských zemí, protože záměr přemístit ambasádu kritizovaly také tyto státy. Přesunutí ambasády USA se nelíbí ani Evropské unii, podle jejíchž představitelů by status Jeruzaléma měl být výsledkem mezinárodních jednání o řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Rozhodnutí USA přesunout ambasádu do Jeruzaléma odsoudilo loni v prosinci i Valné shromáždění OSN v nezávazné rezoluci.

Při protestech na hranicích Pásma Gazy někteří Palestinci zapalují pneumatiky a házejí na izraelské vojáky kameny. Ty reagují střelbou, ale i ostrými náboji. Za nepřiměřené použití síly označil izraelskou střelbu například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner