Izraelská armáda uzavřela oblast kolem palestinské vesnice na Západním břehu Jordánu, odkud pocházeli útočníci, kteří ve středu zabili jednu členku izraelské bezpečnosti a druhou zranili. Podle izraelských sdělovacích prostředků vojáci střeží vjezdy do vesnice Kabátija a průjezd umožňují jen z humanitárních důvodů.

Tři Palestinci vyzbrojení automatickými puškami, noži a výbušninami zaútočili v Jeruzalému na členky izraelské bezpečnosti. Devatenáctiletá Izraelka zraněním podlehla, druhá je zraněná, trojice útočníků byla zastřelena. Premiér Benjamin Netanjahu ve středu svolal bezpečnostní kabinet, který rozhodl uzavřít Kabátiju a poslat tam vojáky, aby zatkli podezřelé.

Policejní velitel prohlásil, že lidé vybavení takovým arzenálem měli bez pochyby v úmyslu spáchat velký útok.

Středeční incident byl další z násilností, při nichž od loňského října přišlo v Izraeli a na Západním břehu Jordánu o život skoro 200 lidí. Více než 160 z nich jsou Palestinci a většina z nich zemřela bezprostředně při útoku. Minulou neděli postřelil tři izraelské vojáky palestinský policista a Izrael kvůli tomu v pondělí uzavřel správní středisko Západního břehu Jordánu město Ramalláh. V Izraeli začaly panovat obavy, že se k násilnostem připojí členové palestinské police, kteří nosí zbraně.

Násilí začalo kvůli sporům o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře, palestinské vedení je ale přičítá neřešené politické situaci Palestinců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner