Izraelská organizace Regavim, spojená s osadnickým hnutím na okupovaném Západním břehu Jordánu, vyzvala Brity izraelského původu, aby v nadcházejícím referendu hlasovali pro vystoupení Británie z Evropské unie. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle této nacionalistické neziskové organizace je EU zaujatá vůči Izraeli. Voliči by měli hlasovat pro brexit, tedy odchod z EU, a svou podporou této možnosti usilovat o to, aby osmadvacítku oslabili.

Unijní opatření vůči Izraeli jsou „agresivní a destruktivní“, prohlásil mluvčí Redavimu Josh Hasten.

Regavim tvrdí, že peníze z evropských programů pomoci pro Palestince se dostaly do rukou teroristů. EU podle této organizace financuje nelegální palestinskou výstavbu na Západním břehu Jordánu. Antisemitské je podle Regavimu také unijní pravidlo o označování zboží z židovských osad, které se vyváží do Evropy.

Evropská unie neuznává přítomnost Izraelců na Západním břehu, na Golanských výšinách ani ve východním Jeruzalémě jako legální. Izrael tato území obsadil za války v roce 1967 a jejich další osud měl být součástí rozhovorů s Palestinci a Syřany. Obojí ale zkrachovalo.

Brusel tvrdí, že zboží pocházející z území, která Izrael okupuje, nemůže být v EU prodáváno jako zboží vyrobené v Izraeli. Tel Aviv pokládá opatření za diskriminační a politicky motivované.

Britové budou o budoucnosti své země v Evropské unii rozhodovat ve čtvrtek. Síly zastánců i odpůrců brexitu se zdají vyrovnané.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner