Izraelské bezpečnostní síly dnes v Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu zastřelily při třech nesouvisejících incidentech tři Palestince, kteří na ně zaútočili. Informovaly o tom izraelské úřady. Jde o další z násilností, při nichž od loňského podzimu zahynulo na 200 lidí, většinou palestinských útočníků.

Při prvním útoku Palestinec v Jeruzalémě nožem lehce zranil dva izraelské policisty. Sám byl při zásahu zabit, střepinou byla lehce zraněna jedna Izraelka. Mluvčí izraelské policie Luba Samriová řekla, že Palestinec zaútočil na policisty zezadu u Damašské brány na okraji jeruzalémského Starého Města.

Na stejném místě se odehrálo už několik útoků a Izrael tam znásobil hlídky. Třetího února tam tři Palestinci zastřelili mladou policistku.

O několik hodin později izraelská vojenská hlídka zastřelila poblíž Ramalláhu Palestince, který na ni najížděl autem. Palestinské ministerstvo zdravotnictví poté informovalo ještě o dalším mrtvém – mladý Palestinec zemřel během střetu s izraelskými vojáky nedaleko Betléma. Podle agentury Reuters měl u sebe automatickou zbraň a na vojáky vypálil, ti jej pak zastřelili. Agentura AP uvedla, že při útoku byl zraněn ještě další Palestinec, který na vojáky rovněž střílel.

Od loňského října při násilnostech přišlo podle agentury AFP o život 173 Palestinců, 27 Izraelců, Eritrejec, Američan a Súdánec. Většina z palestinských obětí jsou dopadení útočníci.

První útoky loni začaly v ovzduší napětí vyvolaném spory kolem statusu svatyň na Chrámové hoře. Násilí ale pokračuje a palestinské vedení je připisuje beznaději panující mezi mladými Palestinci kvůli neřešené otázce palestinské státnosti.

Zmocněnec OSN pro Izrael a Palestinu Nikolaj Mladenov ve čtvrtek ve zprávě pro Radu bezpečnosti OSN informoval, že se obává, že násilnosti „vstupují do nové fáze“. Vyzval palestinské a izraelské představitele, aby poskytli lidem „politický výhled“ a potírali extremisty na obou stranách.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner