Jeruzalém 10. prosince (ČTK) – Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes vyzval Izraelce k bojkotu arabských obchodníků ve Vádí Ára, což je lokalita u Haify obývaná izraelskými Araby. Izraelci mají město potrestat za demonstrace, které se tam uskutečnily po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma jako hlavního izraelského města. Nepatří k nám, řekl Lieberman o občanech Vádí Ára v rozhlase.

Jeho výrok vyvolal kritiku mezi některými izraelskými politiky. Ministr veřejné bezpečnosti Gilad Erdan řekl, že Liebermanova politika vylučování oblastí s arabskou populací povede k izolaci území uvnitř Izraele.

Ve Vádí Ára se konal v sobotu bouřlivý protest proti Trumpovi, jehož účastníci házeli kameny na projíždějící automobily. Jeden izraelský novinář řekl, že stěží unikl lynči.

„Ti lidé k nám nepatří, nejsou součástí Izraele. Nešlo pouze o házení kamení na autobusy, jeden novinář byl téměř zlynčován,“ prohlásil Lieberman, který vede stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov. Ministr také řekl, že z Vádí Ára pocházelo několik pachatelů teroristických útoků a že tamní obyvatelé chodí na pohřby teroristů. „Nemůžete si chodit protestovat s palestinskou vlajkou, mít nárok na miliardy vydávané na sociální podporu a pak nás ničit zevnitř,“ prohlásil ministr. „Nenakupujte tam, bojkotujte Vádí Ára, nevyužívejte tamní služby. Dejte jim pocítit, že nejsou vítáni,“ vyzval Lieberman občany.

Hovořil také o své představě budoucí dohody s Palestinci. Podle něj by izraelští Arabové, kteří tvoří pětinu z více než osmi milionu izraelských obyvatel, měli být převedeni pod vládu budoucí Palestiny a Izrael by výměnou za to měl dostat právo anektovat bloky židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu. „V rámci dohody o konečném statusu musejí (izraelští Arabové) spadat pod Ramalláh, tam dostanou své sociální pojištění. My budeme anektovat osady Maale Adumim, Givat Zeev a Ariel. To je jediné rýsující se řešení,“ prohlásil ministr. V těchto osadách žije na 60.000 Židů.

Erdan prohlásil, že není o nic méně pravicový než Lieberman, ale že jeho názor nesdílí. „Kdybychom se měli vzdát všech míst s většinovým arabským obyvatelstvem, pak bychom museli předat Jaffu,“ řekl Erdan s odkazem na telavivskou čtvrť, kde žije mnoho Arabů.

Opoziční poslanec Amir Perec vyzval premiéra Benjamina Netanjahua, aby Liebermanovy výroky odsoudil. „Vyzývá k bojkotu izraelských občanů, protože se mu jejich chování nezamlouvá. Politici mají zklidňovat, ne pobuřovat,“ řekl Perec.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner