Izraelský ministr pro vnitřní bezpečnost Gilad Erdan dnes nařídil policii, aby zastavila předávání těl palestinských útočníků jejich rodinám, které je chtějí pochovat. Odmítl se tak řídit doporučením soudu, uvedla agentura AFP.

Erdan své rozhodnutí oznámil na facebookové stránce. Reagoval tak na videozáznam, který ukazuje obrovský dav lidí na pohřbu ve východním Jeruzalémě. Pohřbívaným byl Palestinec, který v říjnu zabil izraelského rabína a byl na místě zastřelen policií. Na záběrech, které se objevily na internetu, je vidět, jak truchlící útočníka opěvují jako „mučedníka“.

„Právě mi ukázali hrůzné záběry z pohřbu včera v noci ve východním Jeruzalémě, kde došlo k porušením podmínek stanovených policií a kde byly porušeny sliby, které dala teroristova rodina,“ uvedl ministr. „Instruoval jsem policii, že má přestat s navracením těl teroristů,“ dodal.

Jak poznamenala agentura AFP, videozáznam nicméně vypadá, že se shromáždění uskutečnilo mimo brány hřbitova a rodina nad ním neměla žádnou kontrolu. „Policie uvedla, že rodina dodržela stanovené podmínky, protože na hřbitov mělo přístup jen 40 lidí,“ napsal izraelský server Ynet.

Erdanovo ministerstvo stanovilo podmínky pro pohřbívání palestinských útočníků letos v únoru. Jejich rodiny musí své příbuzné pochovat v noci s maximálně 40 truchlícími osobami a nesmí dopustit, aby se z pohřbu stala palestinská demonstrace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner