Izraelský policista zastřelil dnes na přechodu mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu Palestince, který zaútočil nožem na jeho kolegu. Podle mluvčí izraelské policie útočník přišel k policistovi pěšky trasou, která je určená automobilům. Od loňského října bylo při podobných střetech zabito přes 220 Palestinců a více než 30 Izraelců.

Incident se stal na rušném přechodu Kalandíja poblíž Jeruzaléma. Žádnému Izraelci se nic nestalo.

Palestinci začali útočit noži, ale také automobily nebo střelnými zbraněmi loni, kdy se vyhrotily spory o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře. Podle statistiky bylo přes 150 Palestinců zabito při vražedných útocích na občany Izraele. Na izraelské straně je 36 mrtvých Izraelců, dva Američané a jeden Eritrejec.

Izraelští a palestinští politici vysvětlují důvody odlišně. Podle Izraele je viníkem palestinské vedení, které k útokům občany podněcuje. Palestinci naopak útočníky popisují jako lidi v zoufalé osobní situaci, jejíž příčinou je neřešený izraelsko-palestinský politický spor. Mírové rozhovory jsou zastaveny od roku 2014 a Izrael nepřestává rozšiřovat židovské osady, které vznikají na území, na němž měl být palestinský stát.

Palestinci také viní izraelské vojáky a policisty z nepřiměřených reakcí, protože mnozí z mrtvých útočníků prý mohli být zastaveni mírnějšími prostředky. Ve velmi sporných případech, například když byl zastřelen Palestinec, který už ležel na zemi, izraelská armáda zahájila vyšetřování.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner