Izraelský pravicový poslanec Becalel Smotrich vyvolal pozdvižení požadavkem, aby porodnice zavedly samostatná oddělení pro židovské a arabské ženy. Smotrich je v koaliční pravicové straně Židovský domov a je znám kontroverzními výroky týkajícími se náboženství a Palestinců.

Svým nejnovějším požadavkem na oddělování Židovek a Arabek v porodnicích ale překonal vše dosavadní a vyvolal kritiku nejenom komentátorů, ale také šéfa své strany Naftaliho Bennetta.

„Má žena opravdu není rasistka, ale po porodu si chce oddechnout a ne přihlížet srocením, jaká pořádají po porodech rodiny arabských žen. Je přirozené, že manželka nechce ležet vedle ženy, jejíž syn možná bude chtít zavraždit mého syna,“ napsal Smotrich na twitteru v příspěvku k debatě o poměrech v nemocnicích.

Smotrich patří k ultrapravicovým osadníkům a v minulosti propagoval stejně jako jeho strana oddělení Izraelců od Arabů. Podle čerstvých průzkumů si skoro polovina izraelských Židů přeje vyhoštění Arabů z Izraele. Arabové tvoří asi pětinu obyvatelstva.

V případě porodnic ale se Smotrichem nesouhlasí ani Bennett. „Nacionalistický tábor nepropaguje nenávist k Arabům. Každý má jedinečnou duši, rodinu, touhu žít důstojně. Jsem proti debatě, která lidi rozděluje a šíří nenávist k druhým,“ sdělil Bennett. Jeho strana má v parlamentu osm křesel, ale poslanci patří k různým ideologickým proudům.

Komentátoři na Smotricha reagovali mnohem prudčeji. List Maariv řadí Smotricha a jeho stoupence k „židonacistům“. „Ne, Smotrich není nacista, ale Žid, který se k tomuto pochybnému titulu velice blíží. Je to pouze o vlásek. Nepožaduje založení koncentračních táborů a výstavbu plynových komor, ale vyznává rasistickou ideologii,“ napsal Maariv.

Premiér Benjamin Netanjahu se k případu nevyjádřil, arabský poslanec Ahmad Tíbí, který je občanským povoláním gynekolog, prohlásil: „Jde o zjevný rasistický výrok, mnoho Izraelců se na Smotricha zlobí za to, že jim nastavuje rasistické zrcadlo. Jako lékař bych jemu i jeho ženě v případě potřeby bez váhání pomohl. Se svým rasismem jsem se vyrovnal v minulosti.“

Za Smotricha se postavili představitelé ultranacionalistických kruhů a především jeho žena. „Není pro mne příjemné ležet vedle arabských žen,“ řekla o své zkušenosti z porodnice. Na dotaz, zda by měla problém, kdyby byl porodníkem arabský lékař, odpověděla: „Porod je posvátný, čistý okamžik. Je to velmi židovská chvíle. Byla bych velmi potěšena, kdyby se mého dítěte při jeho vstupu na svět dotkly židovské ruce.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner