V Izraeli vyvolala rozhořčení slova premiéra Benjamina Netanjahua o podílu někdejšího jeruzalémského velkého muftího na nacistické politice vyhlazování Židů. Netanjahu v úterý řekl, ze Adolf Hitler chtěl původně Židy jen vyhnat, avšak na radu muftího Muhammada Amína Husajního se rozhodl je pozabíjet. Historici a někteří politici s premiérem nesouhlasí. Netanjahu dnes večer v Berlíně po jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou uvedl, že za holokaust je jednoznačně zodpovědný Hitler, muftí je ale podle něj válečný zločinec a je prý s podivem, že ho Palestinci označují za otce národa.

Netanjahu vystoupil v úterý na světovém sionistickém kongresu v Jeruzalémě. Prohlásil, že Hitler původně uvažoval o vyhnání Židů. Muftí, který se otevřeně hlásil k podpoře nacismu, při osobním setkání Hitlera upozornil, že pokud budou Židé z Evropy vyhnáni, přijdou v ohromném počtu do Palestiny, která byla tehdy britským mandátním územím. Na Hitlerovu otázku, co má s nimi tedy dělat, Husajní podle Netanjahua řekl: „Spálit je.“

Premiér tato slova vyřkl po třítýdenních izraelsko-palestinských střetech, při nichž zemřelo na 50 lidí. Příčinou je spor o status jeruzalémské Chrámové hory.

„Za vyvraždění šesti milionů Židů je zodpovědný Hitler a jeho nacisté, to je všem jasné a nikdo to nepopírá,“ řekl dnes Netanjahu v Berlíně. Podle něj je ale mnoho důkazů, že muftí vyhlazování Židů podporoval. „Je třeba ptát se (palestinského) prezidenta (Mahmúda) Abbáse, proč on a palestinské úřady zcela oficiálně označují jeruzalémského muftího za palestinskou ikonu, za otce palestinského národa. Vždyť je to válečný zločinec,“ řekl Netanjahu.

Merkelová se přihlásila k německé zodpovědnosti za holokaust. „Víme, že za holokaust jsou zodpovědní nacisté. Jsem přesvědčena, že to budou muset stále znovu přiznávat i příští generace. Nevidím důvod, proč měnit náš pohled na dějiny, zvláště v této otázce,“ řekla kancléřka.

Izraelský prezident Reuven Rivlin nechtěl Netanjahuův úterní výrok příliš komentovat s tím, že nezná přesné skutečnosti. Rivlin to dnes prohlásil na dotaz novinářů v Praze po jednání s českým prezidentem Milošem Zemanem.

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon dnes k Netanjahuovým slovům, která zazněla na sionistickém kongresu, řekl, že „Amín samozřejmě nevymyslel (nacistické) konečné řešení židovské otázky“. „Z dějinných poznatků je zřejmé, že to zahájil Hitler. Husajní se k němu připojil,“ prohlásil ministr.

Hlavní historička jeruzalémského muzea holokaustu Jad vašem Dina Poratová uvedla, že z historického hlediska nejsou premiérova tvrzení přesná. „Nelze říci, že to byl muftí, kdo Hitlerovi vnukl myšlenku zabíjet nebo pálit Židy. To není pravda. Setkali se až po událostech, které k tomu vedly,“ řekla Poratová.

Vůdce izraelské opozice Jicchak Herzog prohlásil, že Netanjahu nebezpečně překrucuje dějiny. „Žádám Netanjahua, aby se okamžitě opravil, protože to umenšuje holokaust, nacismus a Hitlerův podíl na hrozné katastrofě našeho lidu,“ napsal Herzog na Facebooku. „Velký muftí dal příkaz zabít mého dědečka rabiho Herzoga a aktivně podporoval Hitlera. Ale Hitler byl jenom jeden. To on napsal tu ohavnou knihu Mein Kampf. S myšlenkou konečného řešení vystoupil v Reichstagu v lednu 1939, tři roky před setkáním s Husajním,“ dodal Herzog.

Podle kritiků Netanjahuův úterní výrok nahrává těm, kdo popírají holokaust. Poslanec za opoziční koalici Sinostický svaz Icik Šmuli požádal, aby se Netanjahu omluvil obětem holokaustu. „Je to velká hanba, že je premiér židovského státu ve službách popíračů holokaustu. Není to poprvé, kdy Netanjahu překrucuje historická fakta, ale je to poprvé, kdy vyslovil tak velkou lež,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner