Prohlášení Donalda Trumpa o uzavření Spojených států pro muslimy dnes zkritizoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Své vyjádření zveřejnil jen několik hodin poté, co republikánský kandidát na prezidenta oznámil, že na konci měsíce navštíví Izrael. Objevily se rovněž spekulace, že Trump pojede i do Jordánska, miliardář to ale popřel.

„Izraelský stát respektuje všechna náboženství a striktně zaručuje práva všem svým občanům,“ řekl Benjamin Netanjahu. „Ve stejnou chvíli ale Izrael bojuje proti militantnímu islámu, jehož terčem se stávají muslimové, křesťané a židé a který ohrožuje celý svět,“ dodal.

Schůzka s Trumpem se má odehrát 28. prosince a byla prý naplánována již před dvěma týdny. Jak izraelský premiér doplnil, schází se se všemi prezidentskými kandidáty, kteří zemi navštíví, a to, že potká i Trumpa, neznamená, že s ním souhlasí.

Agentura AP napsala, že součástí cesty do Izraele by měla být také návštěva Jordánska. Lídr republikánských předvolebních průzkumů ale na svém twitterovém účtu napsal, že „přes svou velkou úctu“ k jordánskému králi Abdalláhovi Jordánsko v té době nenavštíví. Zprávu agentury AP přitom označil za lživou.

Jordánsko patří k největším spojencům USA v oblasti Perského zálivu. Země se stala domovem více než 600.000 Syřanů, kteří utekli před konfliktem ve své vlasti. Jordánská armáda se také účastní náletů na pozice samozvaného hnutí Islámský stát.

Trump sklidil vlnu kritiky, když v pondělí vyzval k uzavření USA pro muslimy. Bílý dům v úterý prohlásil, že Trump se svými výroky diskvalifikoval z boje o prezidentský úřad. Pentagon upozornil, že rétorika namířená proti muslimům podrývá americkou národní bezpečnost.

Úspěch Trumpovy kampaně podle mnohých stále více ukazuje, že republikánští voliči touží nejen po silné ruce, ale i po nepolitické osobnosti v čele státu. Podle nejnovějšího průzkumu pro televizní stanice CNN a WMUR stoupla Trumpova podpora mezi voliči ve státu New Hampshire na 32 procent, což je o šest procentních bodů více, než kolik ukázal průzkum v září. Druhý Marco Rubio na Trumpa ztrácí 18 procentních bodů. Ve státě New Hampshire a v Iowě série primárek v únoru začne. Prezidenta budou Američané volit za necelý rok.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner