Bývalý izraelský špion Jonathan Pollard neuspěl s žádostí o zmírnění podmíněného trestu, díky němuž loni v listopadu vyšel po 30 letech z amerického vězení. Pollard byl v roce 1987 odsouzen ve Spojených státech za špionáž pro Izrael na doživotí. O podmínce rozhodla americká justice loni v červenci.

Podle podmínek propuštění musí Pollard, který patří k vlivné americké židovské obci, pět let zůstat v USA. Musí nosit elektronické zařízení pro detekci pohybu a vystavovat svůj počítat kontrole. O zrušení těchto podmínek dohledu Pollard požádal, ale soudkyně Katherine Forrestová žádost jeho právníků odmítla.

Nyní dvaašedesátiletý Pollard byl civilním zpravodajským analytikem amerického vojenského námořnictva a předal Izraeli tisíce tajných dokumentů. Rozsah materiálů, které touto cestou Izraelci získali, nebyl dosud plně odhalen, ale mimo jiné šlo o americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku a o syrských chemických zbraních.

Aféra se stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod v americko-izraelských vztazích.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner