Izraelský voják Elor Azaria, který loni zastřelil na zemi ležícího zraněného palestinského útočníka, dnes nastoupil do vězení. Informovala o tom agentura Reuters. Azaria, doprovázený k výkonu trestu desítkami svých příznivců, si má odpykat trest 18 měsíců. Tato kauza byla v Izraeli ostře sledovaná a názorově rozdělila izraelskou společnost.

Azaria byl shledán letos v lednu vinným z toho, že loni v březnu v Hebronu zastřelil jednoho ze dvou Palestinců, kteří předtím nožem útočili na izraelské vojáky. Jeden z útočníků byl zastřelen hned a druhý poté, co vážně pobodal jiného izraelského vojáka, zůstal ležet zraněný na zemi. Azaria k němu přistoupil a střelil ho do hlavy. Čin byl natočen telefonem na video.

Podle obžaloby si Azaria počínal v rozporu s předpisy, protože muž v té chvíli již nepředstavoval nebezpečí. Azaria se hájil tím, že jednal v sebeobraně, protože se obával, že útočník má na sobě pás s výbušninou.

Odvolací soud minulý měsíc potvrdil únorový rozsudek 18 měsíců vězení s tím, že „zbytečné zabití člověka, i když se jedná o teroristu, je morálně nepřípustné a je v rozporu s etikou izraelské armády“.

Případ Azarii rozdělil izraelskou společnost, mnozí politici, včetně premiéra Benjamina Netanjahua žádali pro vojáka milost. Jiní, například i náčelník generálního štábu armády Gadi Eisenkot, požadovali potrestání. Někteří lidé na sociálních sítích po vynesení rozsudku vyzývali k potrestání soudců, výhrůžky byly adresovány i Eisenkotovi.

Kauza přispěla také k loňské rezignaci ministra obrany Mošeho Jaalona, který měl spory s premiérem a některými dalšími členy vlády právě kvůli etice v armádě. Jaalon patřil k těm, kdo apelovali na morální principy vojska a nezneužívání síly.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner