Izraelská policie dnes zasahovala na Chrámové hoře ve východním Jeruzalémě proti Palestincům, kteří se údajně chystali napadnout židovské věřící. Židé si dnes připomínají pět největších tragédií své historie a v jejich liturgii jde o nejsmutnější den roku. Kromě jiného se chodí modlit ke Zdi nářků, která je jediným pozůstatkem jejich zbořeného chrámu a leží v jeruzalémském Starém městě.

Někteří radikální židé se dnes údajně chtěli modlit také na Chrámové hoře, kde stával židovský chrám. Nyní jsou tam dvě významné mešity. Izrael občanům povoluje na místo chodit, ale modlit se tam nesmějí.

Skupina mladých Palestinců se v noci na dnešek zabarikádovala v mešitě Al-Aksá. Vybavila se kamením, prkny, zápalnými bombami a s nimi pak zaútočila na policejní pořádkovou jednotku. Izraelští policisté do mešity, která je po Mekce a Medíně třetím nejvýznamnějším místem islámu, vstupují jenom výjimečně.

Policisté vybavení ochrannými štíty prorazili zátaras u vrat mešity a skupinu Palestinců z ní vyhnali. Na snímcích bylo po zásahu vidět roztrhané koberce, kameny a poházené předměty, kterými Palestinci zatarasili dveře.

Naposledy byla Chrámová hora dějištěm nepokojů loni na podzim a Izrael tehdy prostor uzavřel. Palestinci útočili na židy, kteří chtěli vládu přinutit, aby jim povolila se na Chrámové hoře také modlit. Izrael uzávěrou posvátných míst tehdy vyvolal roztržku s Jordánskem, které je stále hlavním správcem těchto míst. Ammán tehdy z Izraele odvolal na tři měsíce svého velvyslance.

Chrámová hora spadá do východního Jeruzaléma, který Izrael obsadil spolu se Západním břehem Jordánu a Pásmem Gazy za války v roce 1967. Od té doby město sjednotil a prohlásil za svou nedělitelnou metropoli. Palestinci a mnoho zemí to považuje za protiprávní. Podle původních dohod měl být Jeruzalém i po vzniku Izraele pod mezinárodní správou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner