Jeruzalém 28. července (ČTK) – Izraelští vojáci dnes na okupovaných palestinských územích zabili dva Palestince. Agentura AFP nejprve s odkazem na izraelskou armádu napsala, že na Západním břehu Jordánu vojáci zastřelili muže, který na ně zaútočil nožem. O něco později pak s odvoláním na palestinské úřady informovala o zabití chlapce v Pásmu Gazy.

K prvnímu incidentu armáda uvedla, že Palestinec, jehož jméno a věk izraelské úřady nesdělily, běžel s nožem směrem k vojákům blízko židovské osady Guš Ecion. Vojáci ho proto zastřelili. Žádný izraelský voják zraněn nebyl.

Ve druhém případě autonomní úřady Pásma Gazy, které kontroluje islamistické hnutí Hamas, sdělily, že vojáci zastřelili 16letého hocha a další tři Palestince zranili. Stalo se tak při střetu u uprchlického tábora Al-Búradž v centru pásma.

Od roku 2015, kdy násilí eskalovalo, počet pouličních útoků páchaných Palestinci sice klesl, přesto se podobné incidenty opakují. Během těchto nepokojů přišlo o život nejméně 261 Palestinců a jeden Jordánec. Izrael tvrdí, že nejméně 176 z mrtvých Palestinců byli atentátníci, zatímco ve zbylých případech šlo o účastníky pouličních protestů.

Čtyřicet Izraelců, dva američtí turisté a jeden britský student byli ubodáni, přejeti autem či zastřeleni během útoků, za nimiž stáli Palestinci. V některých případech však atentátníci byli Izraelci arabského původu.

Izrael násilí přičítá nepřátelské kampani palestinských politiků a náboženských vůdců. Palestinci naopak tvrdí, že příčinou je stagnace mírových jednání a okupace palestinských území. Palestinci k těmto územím řadí jak Západní břeh Jordánu, tak východní Jeruzalém. Izrael tato území, stejně jako Pásmo Gazy, obsadil v roce 1967. Z pásma se stáhl v roce 2005, východní Jeruzalém v rozporu s názorem zbytku světa připojil ke svému území.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner