Izraelští vojáci dnes zastřelili poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu údajného palestinského útočníka, který běžel směrem k jejich kontrolnímu stanovišti a nereagoval na výzvy k zastavení. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení mluvčího izraelské armády.

Incident se odehrál u vjezdu do vesnice Silvád, která se nachází asi 12 kilometrů od Ramalláhu. „Vojáci zaregistrovali podezřelého, který utíká k jejich pozici u Silvádu. Zastřelili ho,“ uvedl nejprve mluvčí armády. Později vojáci potvrdili, že šlo o Palestince.

Izraelská armáda je v posledních měsících ve zvýšené pohotovosti kvůli množství útoků Palestinců na Izraelce. Jak nicméně poznamenal izraelský server Ynet, u dnes usmrceného muže nebyly objeveny žádné zbraně či výbušniny.

Izraelsko-palestinské násilí si od loňského podzimu vyžádalo životy více než 250 lidí, z nichž většina byli Palestinci. Při těchto násilnostech přišlo o život také 34 Izraelců, dva Američané, Eritrejec a Súdánec. Většina palestinských obětí byli lidé, kteří na Izraelce útočili noži nebo auty.

Izrael násilí vysvětluje jako důsledek podněcování ze strany palestinského vedení, Palestinci hovoří o frustrací vyvolané neřešeným izraelsko-palestinským konfliktem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner