Moskva 14. srpna (ČTK) – Spojené státy by mohly omezit pohyb ruských diplomatů v USA v reakci na nedávné rozhodnutí Kremlu o snížení stavu amerických diplomatických pracovníků v Rusku. Napsal to dnes list Izvestija s odkazem na své diplomatické zdroje. Ruské ministerstvo zahraničí koncem července vyzvalo Spojené státy, aby do 1. září omezily svůj personál na velvyslanectví a konzulátech v Rusku o 755 pracovníků.

Ruští diplomaté působící v USA jsou povinni informovat tři pracovní dny předem ministerstvo zahraničí USA o cestě na vzdálenost větší než 25 mil, tedy 40 kilometrů, uvádí Izvestija. Povinnost se nevztahuje na diplomaty ve vyšších funkcích. Od počátku září by možnost volného pohybu mohla být omezena na deset až patnáct mil a vztahovat by se mohla na veškerý diplomatický personál, uvádí ruský list.

Ruské rozhodnutí snížit počet pracovníků amerického velvyslanectví v Moskvě a tří amerických generálních konzulátů bylo odpovědí na nový americký sankční zákon, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem. Jádrem diplomatické přestřelky mezi Washingtonem a Moskvou je americký nesouhlas s ruským vměšováním na Ukrajině a tvrzení USA o údajném zasahování Ruska do loňských amerických prezidentských voleb.

Minulý týden ruský list Kommersant napsal, že Spojené státy v reakci na snížení svého diplomatického aparátu v Rusku vyzvou Moskvu k uzavření jednoho z jejích konzulátů v USA. Spojené státy mají v Rusku tři generální konzuláty, a to v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku. Ruské konzuláty jsou v USA čtyři – v New Yorku, San Francisku, Seattlu a Houstonu. Jeden z nich budou muset podle Kommersantu Rusové uzavřít.

Na spekulace dnes reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Moskevskému rozhlasu řekla, že Rusko už dávno Američanům nabízelo, aby v Rusku otevřeli čtvrtý generální konzulát. Washington to ale odmítal a „Američané tak sami nechtěli přistoupit na paritu v konzulárním zastoupení“, řekla Zacharovová.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner