Washington/Praha 10. května (ČTK) – Šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey, kterého v úterý s okamžitou platností odvolal americký prezident Donald Trump, má pověst nezávislého experta. Jeho propuštění přichází uprostřed vyšetřování údajného vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. V dopise Comeymu Trump uvádí, že propuštění je nezbytné v zájmu obnovení důvěry veřejnosti vůči FBI.

Klíčové události, které předcházely odvolání Comeyho:

4. září 2013 – Comey nastoupil do úřadu jako sedmý ředitel FBI. Navrhl ho tehdejší prezident Barack Obama a potvrdil Senát.

5. července 2016 – Comey oznámil, že posílání zpráv ze soukromého mailového účtu demokratické kandidátky na úřad prezidenta Hillary Clintonové obsahujících tajné informace nepovažuje za natolik závažné, aby kvůli tomu doporučil její trestní stíhání. Zároveň ovšem obvinil exministryni a její někdejší podřízené z toho, že s e-maily zacházeli „nesmírně lehkomyslně“.

– Tehdejší republikánský kandidát na prezidenta Trump komentoval rozhodnutí FBI nezahájit stíhání slovy: „Systém je zmanipulovaný.“

7. července 2016 – Comey hájil rozhodnutí FBI nestíhat Clintonovou před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů. Během pětihodinového slyšení pod palbou kritiky republikánů uvedl, že za špatné zacházení s tajnými informacemi je stíhán ten, u něhož je prokázán záměr, což se v daném případě neprokázalo, a že stíhání Clintonové by spíše bylo „honem na celebrity“.

28. října 2016 – Pár dní před volbami Comey v dopise informoval Kongres, že prozkoumá další nově objevené e-maily odeslané ze soukromého účtu Clintonové z doby, kdy byla šéfkou diplomacie, zda obsahují tajné informace. Úředníci ministerstva spravedlnosti varovali Comeyho před zasláním dopisu s obavami, že by tak mohl ovlivnit průběh voleb.

– Trump reagoval na rozhodnutí FBI slovy, že má „velkou úctu před FBI, která se snaží napravovat své chyby“.

6. listopadu 2016 – V dalším dopise Comey oznámil Kongresu, že prozkoumání nově nalezených dopisů „nezměnilo naše rozhodnutí“ Clintonovou nestíhat.

– Toto rozhodnutí Trump kritizoval se slovy, že Clintonovou chrání „zmanipulovaný systém“ a že je „vinna“.

8. listopadu 2016 – Trump byl zvolen prezidentem.

12. listopadu 2016 – Během konferenčního hovoru s přispěvovateli kampaně přičetla Clintonová svoji porážku Comeymu.

6. ledna 2017 – Comey s dalšími šéfy tajných služeb informoval nového prezidenta Trumpa o motivech údajného vměšování Moskvy do amerických voleb a o dalších poznatcích z utajované zprávy. Po setkání řekl Trump agentuře AP, že se „hodně dozvěděl“, ale odmítl sdělit, zda s jejich závěry souhlasí.

22. ledna 2017 – Dva dny po nástupu do úřadu Trump na recepci v Bílém domě Comeymu osobně poděkoval za pomoc FBI během inaugurace.

20. března 2017 – Comey při slyšení v Kongresu uvedl, že FBI ani ministerstvo spravedlnosti nemají důkazy, že by tehdejší prezident Barack Obama během loňské předvolební kampaně nařídil odposlechy Trumpa, z čehož Trump předtím svého předchůdce bez jakýchkoli důkazů obvinil.

– Na témže slyšení Comey uvedl, že FBI prověřuje nejen možné snahy ruské vlády ovlivnit loňské prezidentské volby v USA, ale také vazby mezi Moskvou a týmem Trumpa.

2. května 2017 – Clintonová přičetla část viny za svoji prohru ve volbách zaslání Comeyho dopisu Kongresu 28. října. „Kdyby byly volby 27. října, byla bych teď vaší prezidentkou,“ prohlásila během rozhovoru na ženském fóru.

3. května 2017 – Při slyšení v právním výboru Senátu Comey vyloučil, že by politika mohla ovlivnit činnost FBI. Při představě, že by svým jednáním ohrozil volební šance Demokratické strany, se mu prý dělá „lehce nevolno“. „Nemohu posuzovat případné politické důsledky svého jednání. Musíme se sami sebe zeptat, co je správné udělat, a pak to provést,“ uvedl.

9. května 2017 – FBI zaslal Kongresu dopis, ve kterém opravil svědectví Comeyho v případu Humy Abedinové, blízké spolupracovnice Clintonové. Comey se podle tohoto dopisu špatně vyjádřil, když tvrdil, že Abedinová přeposlala „stovky a tisíce“ e-mailů do počítače svého manžela Anthonyho Weinera. Jen „malé množství“ e-mailů nalezených v jeho elektronickém zařízení bylo skutečně přeposlaných. Většina z nich se do počítače dostala jako zálohy z jiných elektronických zařízení, uvedl FBI.

– Trump náhle a s okamžitou platností odvolal Comeyho z funkce šéfa FBI kvůli potřebě obnovit důvěru v tuto instituci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner