České Budějovice 7. června (ČTK) – Sociálního demokrata Vítězslava Jandáka nahradí v Poslanecké sněmovně patrně starosta Volyně na Strakonicku Václav Valhoda. Jandák bude členem Rady Českého rozhlasu a na svůj mandát v dolní komoře rezignuje. Místo něj připadlo poslanecké křeslo senátorovi za ČSSD Karlu Kratochvílemu, jenž byl prvním náhradníkem. Kratochvíle však nabídku odmítl a zůstane v horní komoře Parlamentu ČR. Valhoda je na 90 procent rozhodnutý, že poslanecký mandát vezme, řekl dnes ČTK.

„Jedná se prakticky o čtyři měsíce, než budou volby. Po tu dobu jsem schopný vykonávat souběžně i funkci starosty, které bych se nerad vzdával, jelikož ve Volyni mám spoustu rozdělané práce,“ řekl Valhoda. Dodal, že své definitivní rozhodnutí oznámí osobně Jandákovi.

Jihočeští sociální demokraté mají v Poslanecké sněmovně tři zástupce. Nejedná se o první změnu mandátu v řadách ČSSD z jihu Čech. Na funkci krátce po volbách v roce 2013 rezignoval Jiří Zimola, jelikož vedení strany neakceptovalo, aby hejtmani zároveň byli i poslanci. Zimolu proto nahradila ve sněmovně Vlasta Bohdalová. Dalším jihočeským zástupcem ČSSD v dolní komoře je bývalý ministr průmyslu Jan Mládek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner