Tokio 31. srpna (ČTK) – Japonské ministerstvo obrany žádá pro svůj resort rekordně vysoký rozpočet na příští fiskální rok. Svůj požadavek, zveřejněný dnes, zdůvodňuje nutností zlepšit protiraketovou obranu proti stupňující se hrozbě ze strany Severní Koreje, napsala dnes agentura AP.

Požadovaných 5,26 bilionu jenů (zhruba bilion korun) představuje podle AP zvýšení o 2,5 procenta. Při schválení této sumy parlamentem tak půjde o rekordní rozpočet japonského ministerstva obrany.

Velká část z tohoto rozpočtu by měla být určena na nákup protiraketových střel s větší přesností zásahu a s větším dostřelem jak do výšky, tak do dálky. Mohlo by jít například o střely odpalované z lodí SM-3 Block IIA a o střely země-vzduch PAC-3 MSE, napsala AP.

Obavy Japonska z raket Severní Koreje a z jejího jaderného programu vzrostly poté, co Pchjongjang počátkem týdne provedl další raketový test. Raketa při něm přeletěla severní část Japonska, než dopadla do moře.

Pokud poslanci požadovaný rozpočet odsouhlasí, půjde o navýšení prostředků pro ministerstvo obrany již šestý rok po sobě během vlády premiéra Šinzóa Abeho, který se svým nástupem do čela kabinetu v roce 2012 ukončil dlouhodobé rozpočtové škrty výdajů na obranu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner