Japonský premiér Šinzó Abe se chce setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby se pokusili vyřešit územní spory přetrvávající od konce druhé světové války. Ani sedmdesát let po skončení války Moskva s Tokiem neuzavřela mírovou smlouvu.

„Oba uznáváme, že 70 let po konci války je nenormální, abychom neměli mírovou smlouvu,“ uvedl Abe o vztahu k prezidentu Putinovi. „Bez summitu nemůže být ale problém Severních území vyřešen,“ dodal. Japonsko sporné části Kurilského souostroví označuje jako Severní území, pro Rusy jde o Jižní Kurily.

Japonsko a Rusko se od roku 1945 přou o jižní část Kurilského souostroví. Tokio vznáší na základě dohody z roku 1855 nárok na ostrovy Iturup, Kunašir, Šikotan a skupinu ostrůvků Habomai, které však na konci druhé světové války anektoval Sovětský svaz. Tokio ruskou svrchovanost neuznává. Rusko ale trvá na tom, že mu ostrovy patří, a japonské nároky odmítá jako nepřípustnou revizi výsledků války.

Premiér Abe se o zlepšení vztahů s Ruskem snažil od počátku svého vstupu do úřadu v roce 2012, jeho úsilí ale komplikovala mimo jiné situace na východní Ukrajině či nedávná intervence Moskvy v Sýrii. Podle agentury AP nyní Tokio vidí vhodnou příležitost pro rozvoj japonsko-ruských vztahů především kvůli snaze Moskvy dostat se z mezinárodní izolace a přilákat další investice do oblasti Dálného východu.

Abeova snaha o vyřešení sporu s Ruskem může podle agentury AP souviset rovněž s nadcházejícími volbami do horní komory japonského parlamentu. Zástupce do Sněmovny poradců budou Japonci vybírat letos v červenci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner