Japonský premiér Šinzó Abe dnes obvinil Severní Koreu, že pokračuje v „naprosto nepřijatelných“ provokacích. Japonsko bude spolupracovat s mezinárodním společenstvím, aby zabránilo dalšímu rozvoji severokorejského jaderného a raketového zbrojního programu, řekl podle agentury Reuters Abe.

Předseda japonské vlády se tak vyjádřil poté, co KLDR v posledních dnech překvapila smířlivými gesty vůči Jižní Koreji. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se ve svém novoročním projevu vyslovil pro zlepšení mezikorejských vztahů a uvedl, že zvažuje vyslání severokorejské výpravy na únorovou olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu.

Ve středu Kim rozhodl, že znovu zprovozní pohraniční horkou linku, aby představitelé Soulu a Pchjongjangu mohli jednat o severokorejské účasti na zimních olympijských hrách.

„Nepřeháním, když řeknu, že bezpečnostní situace kolem Japonska je na nejhorší úrovni od druhé světové války,“ konstatoval Abe na tiskové konferenci. „Mám v úmyslu společně s mezinárodním společenstvím zvýšit tlak na Severní Koreu a učinit tak maximum pro vyřešení otázky severokorejských jaderných zbraní, raket a únosů,“ dodal.

Pchjongjang se v roce 2002 přiznal k únosu 13 japonských občanů, kteří měli pomáhat severokorejským agentům s výukou japonštiny a znalostmi japonské kultury. Pět unesených a jejich rodin se později mohlo vrátit do Japonska. Pchjongjang tvrdí, že zbývajících osm japonských občanů je již po smrti.

Japonský premiér dnes rovněž Severní Koreji vzkázal, že když se vzdá svých zbrojních programů, může se stát bohatším státem. „Severní Korea má pracovité občany a bohaté zdroje. Pokud budou Severokorejci uplatňovat správnou politiku, jejich země zbohatne,“ uvedl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner