Japonsko oznámilo, že 15. prosince uspořádá ministerskou schůzku Rady bezpečnosti OSN, která se bude zabývat jadernými a raketovými programy Severní Koreje. Jednání se má zaměřit na to, jak mírovým způsobem vyvinout tlak na KLDR, aby své zbrojní programy ukončila. Japonský vyslanec při OSN Kóró Bessho uvedl, že je zapotřebí dělat víc, než jen stále zpřísňovat sankce vůči Pchjongjangu.

Podle japonského vyslance, který 15člené Radě bezpečnosti tento měsíc předsedá, již několik ministrů potvrdilo na schůzce plánované na 15. prosince svou účast. Američtí činitelé sdělili, že pravděpodobná je přítomnost amerického šéfa diplomacie Rexe Tillersona. Japonský ministr zahraničí Taró Kóno bude schůzce předsedat, projev má přednést generální tajemník OSN António Guterres.

Ve středu brzy ráno místního času (v úterý večer SEČ) Severní Korea otestovala raketu, o které tvrdí, že je schopna zasáhnout celé Spojené státy. Všech 15 členských zemí RB OSN zkoušku odsoudilo. USA vyzvaly všechny země světa, aby přerušily styky s KLDR. Americký prezident Donald Trump telefonoval svému čínskému protějšku Si Ťin-pchingovi a žádal ho, aby Peking zastavil veškeré dodávky ropy do Severní Koreje.

Již 11. prosince by se Rada bezpečnosti měla rovněž sejít k jednání o porušování lidských práv v KLDR. Ke schůzce na toto téma vyzvali tři stálí členové RB OSN, USA, Británie a Francie, k nimž se připojily také Itálie, Japonsko, Senegal, Švédsko, Ukrajina a Uruguay.

V minulých letech se Čína v Radě bezpečnosti třikrát neúspěšně pokusila debatu o stavu lidských práv v KLDR zablokovat s tím, že tímto tématem se má zabývat Rada OSN pro lidská práva v Ženevě.

V roce 2014 vyšetřovatelé Spojených národů na zasedání Komise OSN pro lidská práva v Ženevě předložili zprávu, podle níž zločiny páchané komunistickým režimem v Severní Koreji jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů. KLDR a právě i Čína ale zprávu zkritizovaly jako nedůvěryhodnou. Vyšetřovatelé OSN tehdy žádali, aby se severokorejský režim, včetně Kim Čong-una, zodpovídal ze svých činů před Mezinárodním trestním tribunálem (ICC).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner