Tokio 17. dubna  – Japonský premiér Šinzó Abe dnes vyzval Severní Koreu, aby nepodnikala další „provokativní kroky“, podřídila se rezolucím OSN a upustila od rozvoje jaderných a raketových zbraní. V projevu v parlamentu rovněž oznámil, že vláda připravuje plány pro případ, že do Japonska zamíří kvůli krizi na Korejském poloostrově množství uprchlíků.

Abe poslancům řekl, že jeho kabinet chystá opatření zahrnující ochranu cizinců, přijímací procedury, budování a spravování míst, kde bude o uprchlíky postaráno, a rovněž prověřování žadatelů o azyl. Vláda podle svého předsedy rovněž pro případ krize pracuje na evakuačních plánech pro zhruba 60.000 Japonců pobývajících v Jižní Koreji.

Premiér tak reagoval na dotaz, který už několikrát dostal dřív. Nyní je tato věc mnohem reálnější vzhledem k rychlému rozvoji severokorejských raketových sil a k napětí, jež kvůli tomu roste mezi KLDR a Spojenými státy.

USA vyslaly Pchjongjangu varovný signál, když ke Korejskému poloostrovu zamířila formace amerických válečných plavidel v čele s letadlovou lodí Carl Vinson. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Donaldem Trumpem dali opakovaně najevo, že Spojené státy jsou odhodlané přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, včetně vojenských v nezbytném případě.

Abe v japonském parlamentu rovněž sdělil, že o KLDR bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na společném summitu na konci tohoto měsíce.

Severní Korea podnikla v neděli u svého východního pobřeží další test rakety, ale neúspěšný. Velitelství amerických sil v Tichomoří uvedlo, že raketa explodovala několik sekund po svém odpálení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner